Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kozienicach ruszyło Folkobranie. Za nami pierwszy dzień festiwalu

marbas
Folkobranie w Kozienicach.
Folkobranie w Kozienicach. Mariusz Basaj/kozienice24
Siewy - pod takim hasłem przewodnim odbył się pierwszy dzień festiwalu Folkobranie. W czwartek, w Centrum Kulturalno-Artystycznym wystąpili uczniowie, nauczyciele i absolwenci Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach.

Folkobranie to nowa inicjatywa na kulturowej mapie Kozienic. Pomysłodawcami i koordynatorami festiwalu są Patryk Walczak i Kinga Stachowicz, która wraz z Hanną Mąkosą, uczennicą pierwszej klasy szkoły muzycznej poprowadziła czwartkowy koncert.
Impreza rozpoczęła się od występu Zespołu Folkowego. Dopiero po nim, oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał dyrektor szkoły Zdzisław Włodarski. - Muzyka folkowa będzie rozbrzmiewać w Kozienicach przez trzy dni. Będą to nie tylko koncerty, ale również warsztaty i spotkania. Jest to muzyka, z której czerpali inwencję nasi najwybitniejsi kompozytorzy: Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski czy Wojciech Kilar - wymieniał, po czym zwrócił się do publiczności: - Bez państwa udziału niemożliwe by było, żeby tak pięknie grać. Bardzo dziękuję za przybycie.

Folklorystyczna ofensywa

W czwartek scena CKA należała do artystów z kozienickiej szkoły muzycznej. Na scenie prezentowały się najróżniejsze formacje, które przedstawiały mniej lub bardziej tradycyjne wykonania utworów folklorystycznych. Nie zabrakło nawet dziecięcych tradycyjnych zabaw czy wspólnego śpiewania. Szczególne wrażenie wywarło zakończenie pierwszego dnia festiwalu. Aranżacja, przy której zaprezentowali się praktycznie wszyscy występujący tego dnia artyści, była bardzo pomysłowa: część muzyków grała na scenie, kolejne dwie grupy wypełniły przejścia na widowni po lewej i prawej stronie, a stojący tuż przed samą reżyserką chór dopełniał całości. W ten sposób udało się praktycznie otoczyć muzyką kozienicką widownię.

Grają w piątek i w sobotę

Na piątek zaplanowano drugą część festiwalu - Żniwa. Już od godziny 10:30 w CKA będą odbywały się warsztaty muzyczne. O 17:30 w holu centrum zaprezentuje Zespół Folklorystyczny Ustronie ze Skierniewic, a o 18:00 odbędzie się drugi koncert festiwalowy, podczas którego wystąpią uczestnicy warsztatów, Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy "Pelagia" oraz Kapela Brodów.

Z kolei w sobotę warsztaty rozpoczną się o godz. 10:00, a podczas finałowego koncertu (godz. 18:00) zagrają: uczestnicy warsztatów, półfinaliści programu Must be the Music - Frument Project, wspierani przez grupę taneczną Off Harnam, a także zespół Hańba. Ostatni dzień festiwalu odbędzie się pod hasłem Młócenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kozienice.naszemiasto.pl Nasze Miasto