Nasza Loteria

Ewolucja rynku pracownika. Jakie są trendy na rynku pracy w Polsce?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Na przestrzeni ostatnich lat możemy obserwować na rynku pracy wiele różnorodnych zmian, które w wyraźnym stopniu wpływają na podejmujących zatrudnienie w Polsce pracowników. Zmienia się nie tylko poziom bezrobocia i wysokość wynagrodzeń, ale również ogólne warunki pracy. Przedsiębiorcy starają się wprowadzić do naszego kraju standardy, które znaliśmy dotychczas wyłącznie z opowieści o państwach zachodnich. Z jakim skutkiem?

W jaki sposób zmienia się rynek pracownika w Polsce i jaka czeka go przyszłość? Jakie są prognozy odnośnie poziomu bezrobocia i jak prezentuje się kwestia wynagrodzeń? Na jakie warunki zatrudnienia mogą liczyć pracownicy? Jak liczne są najnowsze oferty pracy i gdzie można ich szukać najskuteczniej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Rynek pracy w Polsce – analiza
Jak możemy zauważyć na podstawie najnowszych statystyk, poziom bezrobocia w Polsce nie jest szczególnie wysoki, a w perspektywie ostatnich dwóch dekad wyraźnie spada. W lipcu 2023 roku stopa bezrobocia wynosiła 5%, stabilnie utrzymując się na tym poziomie od wielu miesięcy. Dane empiryczne udowadniają również, że liczba ofert pracy stale rośnie, niezależnie od branży, co pozytywnie świadczy o rozwoju rodzimej gospodarki.

Warunki finansowe osób zatrudnionych również stale rosną, co po części może być odpowiedzią na szalejącą inflację. Widać to zarówno na przykładzie płacy minimalnej, jak i średniego wynagrodzenia. Płaca minimalna w Polsce wynosi aktualnie 3 600 złotych brutto w skali miesiąca, jednak już na początku roku 2024 ma się zwiększyć do 4 242 złotych brutto miesięcznie. Średnie wynagrodzenie w Polsce z kolei w drugim kwartale 2023 roku wyniosło aż 7 005 złotych brutto.

Oferty pracy wyrastają jak grzyby po deszczu zasadniczo w każdym sektorze, choć w przypadku niektórych deficyty są dużo wyraźniejsze. Najlepszy przykład może stanowić branża transportowa, gdzie deficyty na stanowiskach chociażby kierowców notuje się niemalże nieustannie. W Polsce brakuje również lekarzy czy nauczycieli, a istotne niedobory widać także w sektorze handlowo-usługowym, finansowym czy produkcyjnym. Warto zwrócić uwagę na branżę IT, która rozwija się niezwykle dynamicznie i nieustannie zgłasza zapotrzebowanie zarówno na wysokiej klasy specjalistów, jak i pracowników o podstawowych umiejętnościach.

Jak pracodawcy walczą o swoich pracowników?
Wraz ze wzrostem płac i poszerzającą się dostępnością ofert na rynku pracy, polepszają się także ogólne warunki zatrudnienia pracowników. Coraz rzadziej spotykane są umowy cywilnoprawne, a ich miejsce zajmuje jedyny legalny odpowiednik, czyli umowa o pracę. Jak pokazują najnowsze oferty pracy na GoWork.pl, zatrudnieni mogą także liczyć na atrakcyjne systemy premiowe, zwykle oparte o wyniki przedsiębiorstwa lub indywidualną produktywność zainteresowanych, a także przejrzystą ścieżkę kariery i realną możliwość awansu w strukturze firmy.

Warto przy tym podkreślić, że przedsiębiorcy w naszym kraju korzystają z najlepszych rozwiązań Employer Brandingu, znanych i sprawdzonych na zachodzie Europy. Pracownicy mogą więc liczyć na szereg benefitów pozapłacowych, spośród których najpopularniejszymi są: prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne, rozmaite kursy i szkolenia, paczki świąteczne, a nawet dodatkowe dni wolne od pracy.

Najlepsze oferty pracy – gdzie ich szukać?
Biorąc pod wzgląd wszystkie powyższe kwestie, nie ulega żadnej wątpliwości fakt, że pracę w Polsce można znaleźć stosunkowo łatwo, o ile tylko ma się świadomość tego, gdzie można szukać jej najefektywniej. Do swojej dyspozycji masz przynajmniej cztery możliwości, jednak wyłącznie jedna z nich będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością.

Zdecydowanie najskuteczniejszą z metod dla poszukiwania pracy, bez względu na to, czy interesuje Cię wyłącznie praca w Radomiu czy w innych częściach kraju, będzie skorzystanie z jednego z portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład serwis pracy GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze ogłoszenia o pracę pojawiają się najszybciej, dając przedsiębiorcom możliwość przeprowadzenia sprawnej rekrutacji, a kandydatom możność uzyskania szybkiej sposobności zarobkowania.

Jeżeli chcesz, możesz wspomóc swoje poszukiwania pracy poprzez kilka nieco bardziej tradycyjnych alternatyw. Wśród nich możemy wyróżnić takie opcje, jak powiatowy urząd pracy, agencje zatrudnienia tymczasowego, czy nawet osobiste udanie się do siedziby docelowej firmy i złożenie w niej swojego CV. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości kwestia, że najlepsze rezultaty uzyskać korzystając z dobrodziejstw cyfryzacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kozienice.naszemiasto.pl Nasze Miasto