Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAĆMIENIE SŁOŃCA 2015 w Polsce. Gdzie i jak bezpiecznie oglądać to zjawisko? [poradnik]

sl
Częściowe zaćmienie Słońca 2015 będziemy mogli oglądać w Polsce w piątek 20 marca. Podpowiadamy, gdzie najlepiej oglądać to zjawisko oraz czego użyć, aby nasze obserwacje były bezpieczne.

Częściowe zaćmienie Słońca 2015 w Polsce

Niecałe trzy lata temu roku mogliśmy oglądać niezwykłe zjawisko astronomiczne, jakim był tranzyt planety Wenus na tle tarczy słonecznej. W tym roku czeka nas inne ciekawe wydarzenie - częściowe zaćmienie Słońca 2015. Zjawisko to będziemy mogli oglądać w Polsce w piątek 20 marca.

Częściowe zaćmienie Słońca 2015rozpocznie się ok. godz. 9.40. Zjawisko to będzie widoczne bardzo dobrze w całej Polsce. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli obserwować zaćmienie już od godz. 9.41, Krakowa od ok. 9.44, a Gdańska od 9.47. W Warszawie zjawisko będzie widoczne od godz. 9.48. W stolicy będziemy mogli zobaczyć, jak Księżyc przesłoni ponad 66 proc. powierzchni Słońca. Apogeum zaćmienia nastąpi ok. godz. 10.56.

Na obserwacje zaćmienia Słońca warto wybrać miejsce z odsłoniętą częścią wschodnio-południowego nieba. Budynki, drzewa mogą nam utrudniać obserwowanie, więc warto znaleźć wcześniej odpowiednią miejscówkę. Jeśli pogoda dopisze i nie będzie chmur, to zjawisko powinniśmy oglądać bez problemu.

Sprawdźcie też: Pogoda w Warszawie i na Mazowszu [aktualna prognoza]

Jak bezpiecznie oglądać i fotografować częściowe zaćmienie Słońca 2015

Do oglądania częściowego zaćmienia Słońca nie jest konieczny drogi sprzęt, musimy się jednak odpowiednio przygotować. Patrzenie na Słońce gołym okiem przez dłuższy czas grozi poważnymi konsekwencjami dla naszych oczu. Jeszcze szybciej możemy mieć problemy, jeśli spróbujemy oglądać Słońce za pomocą jakiegokolwiek przyrządu optycznego - nie wolno tego robić, bo uszkodzimy lub stracimy wzrok.

Do oglądania częściowego zaćmienia Słońca można użyć dedykowanych do tego akcesoriów. Niedrogim rozwiązaniem może być zakup specjalnych okularkówwyposażonych w folię ochronną Baader Planetarium ND 5.0, która jest przeznaczona do wizualnej obserwacji Słońca. W ofercie są również nieco droższe opcje, jak np. niewielka lunetkao powiększeniu 10-krotnym. Na rynku dostępne są też specjalne teleskopy słoneczne, ale to już zdecydowanie większy wydatek.

Jeśli dysponujemy własnym teleskopem lub lornetką, możemy się pokusić o samodzielne zrobienie osłon na obiektywy wykonanych z folii Baader Planetarium ND 5.0. To jednak opcja dla doświadczonych obserwatorów.

Jeśli chcemy jedynie fotografować częściowe zaćmienie Słońca, możemy założyć na obiektyw (np. przyklejając do obudowy) folię Baader Planetarium ND 3.8. Pamiętajmy jednak, że wersja ND 3.8 służy wyłącznie do fotografowania. Użycie tej folii do obserwacji Słońca bezpośrednio za pomocą oczu może być dla obserwatora zagrożeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto